Drukuj
Kategoria: Aktualności

E – PAPIEROS

Dnia 7 listopada 2019 r. korczakowskie mury gościły Panią Patrycję Machoń- pracownika Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nakle nad Notecią. Zaproszony gość przybliżył naszym uczniom zagadnienie związane z e – papierosem. Czym jest e – papieros i dlaczego stał się tak popularny wśród młodzieży, to pytania na które wspólnie próbowaliśmy odpowiedzieć.
Elektroniczne papierosy cieszą się ogromną popularnością wśród młodzieży. To moda, która pojawiła się w Polsce kilka lat temu i z roku na rok jest coraz bardziej powszechna. Są one postrzegane jako mniej szkodliwe aniżeli papierosy tradycyjne. Dodatkowo młodych ludzi zachęca ich wygląd i pewnego rodzaju lans. Palenie e-papierosów jest także łatwiejsze do ukrycia przed rodzicami i nauczycielami.

Z badań Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że Polska w kwestii e-papierosów negatywnie wyróżnia się na tle innych państw. W badaniach porównawczych pomiędzy rokiem 2011, a 2014 wykazano, że używanie e-papierosów przez młodzież w wieku od 15 do 19 lat wzrosło sześciokrotnie.
Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie jak papierosy tradycyjne. GIS wskazuje na takie zagrożenia jak podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych, kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia, czy upośledzenie pamięci. Ponadto osoby używające e-papierosów są bardziej narażone na tradycyjne palenie w przyszłości.
Pani Patrycja przedstawiła w ciekawy sposób „prawdy i mity” dotyczące papierosów elektronicznych. Żadne z pytań jej zadanych, nie zostało bez odpowiedzi.
Zespół ds. wychowania i  profilaktyki serdecznie dziękuje Pani Patrycji za poświęcony czas i ciekawe przedstawienie tak ważnego tematu.