Dzień marchewki
Dzień marchewki powstał w 2003 roku, by zwrócić uwagę na wszechstronność tego warzywa. Obchody dnia marchewki są celebrowane w wielu różnych krajach takich jak: Francja, Włochy, Rosja, Szwecja, Australia, Wielka Brytania i Japonia. Marchewka to jedno z najpopularniejszych warzyw, zarówno ze względu na smak, właściwości zdrowotne jak i możliwość stosowania jej w potrawach. To pomarańczowe warzywo od naci do korzenia jest pełne witamin i składników odżywczych. Regularne spożywanie marchwi wpływa na cerę, wzrok i chroni nasze serca. Marchewkę można spożywać na wiele smacznych i ciekawych sposobów: na surowo, gotowaną, smażoną, pieczoną, w zupach, sałatkach, gulaszach, ciastach, dżemach i sokach. Dodatkowym plusem jest niska kaloryczność marchwi co sprzyja kalorycznej diecie.

Kilka ciekawostek:

  • Marchew pochodzi prawdopodobnie z Azji Środkowej. Przez wiele lat starannej uprawy i selekcji warzyw powstała pomarańczowa, lekko słodka odmiana marchewki, którą używamy do dziś.
  • Istnieje wiele odmian kolorystycznych tego warzywa. Możemy spotkać się także z marchewkami: fioletowymi, czarnymi, czerwonymi, białymi i żółtymi.
  • Pierwotnym kolorem marchewki był purpurowy lub żółty - odmiana pomarańczowa pojawiła się dopiero w XVI wieku i za sprawą holenderskich rolników stała się popularna w całej Europie.
  • Narodowym kolorem Holendrów jest właśnie pomarańczowy, dlatego właśnie ta odmiana zyskała tam dużą popularność

W naszej szkolnej innowacji marchew wystąpiła w postaci naszego ulubionego ciasta marchewkowego oraz bogatych w witaminy soków. Ciasto marchewkowe stało się popularne w Anglii i w innych krajach anglosaskich po II Wojnie Światowej. Marchewka podczas pieczenia nadaje ciastu miękką, gęstą i wilgotną konsystencję. Deser podawany jest zazwyczaj z lukrem lub polewą z serka śmietankowego