Czym jest stres?
W czwartek tj. 11. stycznia 2018 r. korczakowskie mury odwiedziła Pani mgr Ewa Burzyńska (dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nakle). Celem spotkania było poznanie sposobów walki ze stresem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie wraz z nauczycielami.

 

Spotkanie rozpoczęło się od ustalenia przyczyn, które nas stresują. Dzieci, młodzież jak i dorośli mają problemy z opanowaniem stresu, który często wywołany jest przez wiele czynników. Przede wszystkim nadmierne napięcia odpowiedzialne są za pojawienie się lęków i niepokojów. Czasem brak akceptacji ze strony środowiska, motywacji i wsparcia ze strony rodziców powoduje paniczny wręcz strach przed szkołą. Wypowiadanie się publicznie na forum klasy, wywołanie do odpowiedzi, czy ważny sprawdzian, potęgują napięcie, stresują. Każdy z uczestników wypisał na kartkach powody, które przyczyniają się do tego, że jesteśmy zestresowani. Następnie wszystkie kartki trafiły do koperty, która została zaklejona, by czynniki stresujące się z niej nie wydostały.

Dlaczego stres ma wielkie oczy i czy istnieją sposoby radzenia sobie z nim? Wspólnie znaleźliśmy odpowiedzi na te pytania. Sposobów na radzenie sobie ze stresem jest wiele. Zacznijmy od ćwiczeń relaksacyjnych, masaży, słuchania muzyki, chwili przerwy czy rozmowy z kimś bliskim. Możemy rozładować napięcie poprzez ćwiczenia sportowe, jazdę rowerem, bieganie, kąpiel relaksacyjną. Kolejne propozycje to : książka lub film, do których chętnie wracamy, szczery uśmiech, płacz, który oczyszcza, krótka drzemka, pasje (robótki ręczne, gry planszowe, taniec, śpiew, rysowanie).

Podczas spotkania rozłożyliśmy stres na czynniki pierwsze i z stanowczością STRESOWI mówimy NIE .

Zespół ds. Wychowania i Profilaktyki Serdecznie „Dziękuje Pani Ewie” za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenie zajęć. Dziękujemy za miło spędzony czas i cenne rady, które z pewnością zastosujemy.