Walentynkowe spotkanie z dogoterapią
Walentynkowe spotkanie z dogoterapią  w Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Kcyni.
Dnia 14 lutego 2022 r. w poniedziałek naszych najmłodszych uczniów, w ramach dogoterapii, odwiedzili niezwykli goście. Samorząd Szkolny zaprosił „korczakowskich podopiecznych” na spotkanie z berneńskim psem pasterskim, Leo. Zajęcia w kameralnym gronie poprowadziła, znana już naszym uczniom ze spotkania z alpakami, p. Katarzyna Ratajska- wykwalifikowany terapeuta.

Najmłodsi mogli poznać psie zwyczaje, ciekawostki dotyczące mowy ciała psów, czyli, jak pies zachowuje się, kiedy jest zestresowany lub wystraszony, albo odwrotnie spokojny i szczęśliwy. Uczniowie przećwiczyli przyjmowanie pozycji bezpiecznych w razie kontaktu z obcym, agresywnym psem. Dowiedzieli się również, gdzie pies lubi być głaskany i wszyscy mogli wygłaskać Leo, który wydawał się być bardzo szczęśliwy w kontakcie z dziećmi. Największym zaskoczeniem były sztuczki z pluszową kostką, które wykonywał Leo. Dzień był słoneczny, a z twarzy naszych uczniów nie znikał uśmiech. Wszyscy zgodnie przyznali, że zajęcia z Leo to ciekawe, pouczające, a przede wszystkim przyjemne spotkanie. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali od Samorządu Szkolnego słodki upominek z okazji Walentynek.

W spotkaniu udział wzięli: Kamil Drygała, Bartosz Walentyn, Anna Jurek, Amelia Górna, Maja Sochalska, Klaudia Kaczor, Paweł Jurek, Kacper Warmiński, Bartek Dulęba oraz Julia Szymańska.

Na uwagę zasługuje postawa Kacpra Warmińskiego- chłopiec ze swoich oszczędności ze skarbonki kupił dla Leo wielką paczkę karmy, którą wręczając ledwo mógł udźwignąć. Brawo Kacper!!!

Terapeutyczne zalety spotkania:

Dogoterapia:

  • pomaga w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności okazywania emocji i uczuć,
  • dzieci uczą się respektowania potrzeb zwierząt,
  • poznają zasady bezpiecznego zachowywania się w obecności psów,
  • terapia uczy szacunku do zwierząt,
  • zajęcia z udziałem psa motywują dzieci do działania, pokonania lęku.

Dziękujemy za spotkanie.

Organizatorzy Joanna Nadolna i Elżbieta Kalka
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego