Samorząd Uczniowski pamięta o Zmarłych…
Święto Zmarłych przychodzi wraz z jesienią. Na początku listopada drzewa i krzewy tracą zwykle swoje wspaniałe barwy i zdają się przekonywać, że uciecha, jaką zgotowały ludziom, oznacza pożegnanie z nimi aż do wiosny.
Listopadowe święto obok Bożego Narodzenia i Wielkanocy jest najpilniej obchodzone przez większość Polaków aż do dnia dzisiejszego, mimo że wiele dawnych wierzeń i zwyczajów zostało już zapomnianych. Ludzie przemierzają często wielkie odległości po to, aby choć na kilka chwil pochylić się nad grobami swoich bliskich. Jednak są mogiły, o których nikt nie pamięta…
24 października Rada Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami postanowiła udać się pod Pomnik Patronacki (miejsce pamięci straceń w latach 1939-45 obywateli Kcyni i okolic) w celu uporządkowania, zapalenia zniczy, złożenia kwiatów oraz oddania hołdu ofiarom wojny.

tekst: Ewa Żelechowska