VI konkurs wiedzy o świętym Janie Pawle II
VI konkurs wiedzy o świętym Janie Pawle II 11 kwietnia 2018r. Zespół Szkół Specjalnych  im. Janusza Korczaka w Kcyni

W dniu 11 kwietnia 2018r.  w Zespole Szkół Specjalnych  im. Janusza Korczaka w Kcyni odbył się VI konkurs wiedzy o świętym Janie Pawle II w związku z przypadającą w kwietniu XIII rocznicą śmierci i IV rocznicą kanonizacji św. Jana Pawła II. Hasłem przewodnim tegorocznego konkursu było ,,idźmy naprzód z nadzieją…”.Na konkurs zgłosiło się 19 szkół z trzech województw: pomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko – pomorskiego – 42 uczestników. Całość rozpoczęła się uroczystą Mszą świętą w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Kcyni, którą celebrował proboszcz ks. Kanonik Michał Kostecki.

W homilii powiedział m.in.: ,,dobrze, że podtrzymywana jest pamięć o największym Polaku wszechczasów świętym Janie Pawle II poprzez organizowanie takich właśnie konkursów…” Dalej ksiądz proboszcz przypomniał sylwetkę Jana Pawła II a w szczególności Jego umiłowanie modlitwy oraz to, że zawsze dużo radości sprawiało Mu przebywanie z młodzieżą. Po zakończonej Mszy świętej druga część konkursu przeniosła się do kompleksu rehabilitacyjno – sportowego przy Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Kcyni. Całość rozpoczęła pani Kamila Marosz – organizator konkursu, która nawiązała do ostatnich słów jakie wypowiedział Papież do młodzieży podczas swojego ziemskiego życia: ,,szukałem Was a teraz Wy przyszliście do mnie…” nawiązując tym samym do przybyłych uczestników konkursu.  Następnie glos zabrała dyrektor ZSS w Kcyni pani Barbara Grodzicka, która oficjalnie powitała wszystkich zaproszonych gości, opiekunów, uczestników konkursu oraz uczniów i nauczycieli ZSS w Kcyni. Życzyła wszystkim powodzenia i trafnych odpowiedzi. W części artystycznej wystąpił  szkolny zespół teatralny Perła prowadzony przez nauczycieli ZSS w Kcyni– Panie: Katarzynę Wawrzyniak, Magdalenę Czuk – Napierała i Agnieszką Pawlak. Uczniowie występujący to Julia Szymańska, Agnieszka Jankiewicz, Paweł Kaźmierczak, Dominik Furmaniak i Krystian Hausz, który przebrany za Jana Pawła II zrobił ogromne wrażenie na zgromadzonej publiczności. W trzeciej części konkursu uczestnicy zajęli miejsca w ławkach na sali a goście i opiekunowie udali się do kawiarenki w drugiej części sali na kawę i ciasto. Formą konkursu był test wyboru składający się z 26 pytań. Czas na wypełnienie testu był 30 min. W jury zasiadali dyrektor ZSS w Kcyni pani Barbara Grodzicka, pani Maria Kordyś –  pracownik Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni, pani Lidia Gardyza – pracownik ZSS w Kcyni i troje opiekunów z zaproszonych szkół. W pierwszej części konkursu okazało się że jedna osoba uzyskała maksymalną ilość 26 punktów a cztery osoby po 25 punktów – pomiędzy tymi osobami odbyła się dogrywka. Ostatecznie

I miejsce zdobył  - Paweł Kaźmierczak z Zespołu Szkół Specjalnych im. J. Korczaka w Kcyni

II miejsce – Krystian Hausz - z Zespołu Szkół Specjalnych im. J. Korczaka w Kcyni

III miejsce – Damian Uszyński ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Radziejowie

Wyróżnienia otrzymali – Natalia Dziennik – z ZSS nr 31 w Bydgoszczy  oraz Natalia Błaszczak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Strzelnie.

Nagrodami głównymi był sprzęt radiowy, plecaki, koce, torby do laptopów, albumy książkowe o św. Janie Pawle II, książki i płyty CD o Janie Czochralskim.  Każdy z uczestników otrzymał obraz z Janem Pawłem II.

Pozostali uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe gadżety.  Całość zakończyliśmy wspólnym obiadem.

Lista szkół i placówek biorących udziałw VI konkursie wiedzy o świętym Janie Pawle II11 kwietnia 2018r. w ZSS im. Janusza Korczaka w Kcyni

 1. Specjalny Ośrodek Szkolno – wychowawczy nr 3 w Bydgoszczy
 2. Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie
 3. Zespół Szkół Specjalnych w Karnowie
 4. Specjalny Ośrodek Szkolno – wychowawczy nr 2 w Gnieżnie
 5. Zespół Szkół Specjalnych w Chojnicach
 6. Zespół Szkół Specjalnych w Żninie
 7. Zespół Szkół Specjalnych im. Unii Europejskiej w Chełmży
 8. Specjalny Ośrodek Szkolno – wychowawczy w Strzelnie
 9. Zespół Szkół Specjalnych w Kowanówku
 10. Specjalny Ośrodek Szkolno – wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia N.M.P w Gnieżnie
 11. Zespół Szkół Specjalnych w Sępolnie Krajeńskim
 12. Specjalny Ośrodek Szkolno – wychowawczy nr 2 w Grudziądzu
 13. Zespół Placówek Edukacyjno – Rewalidacyjnych w Grudziądzu
 14. Specjalny Ośrodek Szkolno – wychowawczy w Warlubiu
 15. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Radziejowie
 16. Zespół Szkół Specjalnych w Wągrowcu
 17. Zespół Szkół Specjalnych nr 31 w Bydgoszczy
 18. Zespół Szkół Specjalnych w Swieciu
 19. Zespół Szkół Specjalnych w Kcyni

Serdecznie dziękuję uczestnikom i opiekunom konkursu  za przybycie. Bardzo dziękuję sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe konkursu: Panu Piotrowi  Całbeckiemu  -Marszałekowi Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Panu Mikołajowi  Bogdanowicz Wojewodzie Kujawsko – Pomorskiemu, Samorządowi  Województwa Wielkopolskiego  przy  Urzędzie Marszałkowskim  w Poznaniu, Zarządowi  Powiatu w Nakle nad Notecią, Caritas Diecezji Bydgoskiej, Burmistrzowi Kcyni, Bankowi Spółdzielczemu w Kcyni, Firmie Z .P. Chr. Pałuki  E.M. Głuszczyńscysp.j Malice, Panu Mordzak Grzegorzowi  ZPH. Produkcja murzynków – Malice, SKOK  F. Stefczyka - Oddział w Nakle nad Notecią, Nadleśnictwu Szubin - Lasy Państwowe, Panu Mariuszowi Piaseckiemu – Księgarnia BIS w Kcyni.

Dziękuję również kanonikowi ks. Michałowi  Kosteckiemu za odprawioną Mszę świętą i wzruszającą homilię, Dziękuję wszystkim, którzy bezinteresownie włączyli się w pomoc nad realizacją konkursu: Paniom: Eugenii Berka, Alinie Polowiec, Katarzynie Wawrzyniak, Magdalenie Czuk – Napierała, Agnieszce Pawlak, Lidii Gardyza, Marii Kordyś, Panom Franciszkowi Rybak, Jerzemu Napierała, Szymonowi Cybulskiemu, Dariuszowi Lubinieckiemu oraz Pani Aleksandrze Doiczman – Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni, Pani Wioletcie Zymni – Pedagog Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni i szkolnemuwolantariatowi z tejże szkoły, Panu Michałowi Poczobutt – Dyrektorowi SP im. J. Czochralskiego w Kcyni i  ZGK w Kcyni. Dziękuję Radiu Nakło, Przewodnikowi Katolickiemu, Redakcji Nasz Dziennik, Gazecie Regionalnej Powiat, Tygodnikowi Lokalnemu Pałuki, Gazecie Pomorskiej oraz regionalnym portalom internetowym.

         Celem nadrzędnym  konkursu  było przede wszystkim podtrzymywanie pamięci o świętym Janie Pawle II wśród młodzieży ze szkół i ośrodków specjalnych. Tegoroczna szósta edycja po kilkuletniej przerwie odrodziła się i nabrała rangi międzywojewódzkiej.

             ,,Święty Janie Pawle II oręduj i módl się za nami…” 

Kamila Marosz- organizator konkursu        wiedzy o św. Janie Pawle II