Co ukrywa „energetyk”?

Dnia 10. 12. 2018 r. gościliśmy w naszej szkole Panią Patrycję Machoń, która na co dzień pracuje w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Nakle nad Notecią. Zaproszony gość przybliżył naszym uczniom skład i wpływ jaki napoje energetyczne mają na nasze zdrowie. Mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska i dopytać, czy warto je kupować .

Prawo w Polsce nie zabrania sprzedaży napojów energetyzujących młodym ludziom, którzy nie ukończyli 18 lat. Oznacza to, że taki napój może kupić każdy, nawet małe dziecko. Tymczasem naukowcy, dietetycy, lekarze podkreślają, że napojów energetyzujących z pewnością nie powinny spożywać dzieci poniżej 16. roku życia, ludzie chorzy na cukrzycę, uczuleni na kofeinę, a także kobiety ciężarne.

Napoje energetyczne ostatnimi czasy stały się bardzo popularne, staje się to szybki, łatwy i tani sposób na dodanie sobie energii i ugaszenie pragnienia słodkim, gazowanym napojem. Szybko otrzymujemy zastrzyk energii który równie szybko zostaje zużyty, często zbierając ze sobą żniwa w postaci nadwyrężenia naszych naturalnych zasobów energetycznych. Po spożyciu napoju energetycznego może pojawiać się uczucie osłabienia, senność, znużenie czy apatia albo nawet rozdrażnienie i pogorszenie koncentracji. Sztuczne dodatki mogą podrażniać żołądek, powodować mdłości, a spożywane regularnie prowadzi do rozwoju niektórych chorób, takich jak wrzody żołądka, podrażnienie jelit czy niestrawność.

Bardzo często, taki napój jak coca cola wypijany przez dzieci w dużych ilościach, codziennie, a zdarza się też że zamiast herbaty do śniadania może powodować takie same objawy jak wypicie napoju energetycznego.

Zespół ds. wychowania i profilaktyki serdecznie dziękuje Pani Patrycji za ciekawą prezentację oraz przybliżenie tematu jakim są energetyki. Zdrowie mamy tylko jedno, musimy o nie dbać. Spotkanie dostarczyło nam nowych wiadomości, które z pewnością zastosujemy w naszym codziennym życiu.