Wigilia 2018

Jest taki grudniowy dzień, gdy zasiadamy przy wspólnym stole, przełamujemy opłatkiem, zatrzymujemy w pędzie codziennego życia, dzielimy czas i przestrzeń, po prostu jesteśmy razem... Taką namiastką wigilijnego wieczoru było spotkanie bożonarodzeniowe, które w Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Kcyni odbyło się w czwartek 20 grudnia 2018 roku.
Przy wspólnym odświętnym stole zasiedli uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz absolwenci naszej szkoły wraz ze swoimi pociechami. Uroczystość rozpoczęło przywitanie gości, którzy tak licznie zechcieli dzielić z nami radość tego dnia. Pani Dyrektor Barbara Grodzicka złożyła całej społeczności szkolnej, rodzicom, najbliższym życzenia wielu łask od nowonarodzonego Jezusa, ciepła, miłości, pojednania a na zbliżający się Nowy 2019 rok wszelkiej pomyślności. Szczególnie ucieszyła nas obecność uczniów objętych nauczaniem indywidualnym - choć nie ma ich z nami na co dzień, są ważną częścią naszej szkolnej rodziny.

 

Tegoroczne spotkanie wigilijne było nieco odmienne od tych, które zdarzyło nam się przeżywać wcześniej w korczakowskich murach. W tym roku nie zobaczyliśmy jasełka czy przedstawienia bożonarodzeniowego, które zazwyczaj uświetniało tego typu uroczystości. Przeżyliśmy to spotkanie nieco inaczej - otuleni poezją i wspólnym kolędowaniem. Nauczyciele odczytując krótkie fragmenty bożonarodzeniowej liryki, wprowadzili nas w nastrój zamyślenia, zadumy, refleksji, a wspólne kolędowanie przyniosło radość i poczucie jedności.
Wiele radości wszystkim uczniom przyniosło wręczenie nagród w corocznym konkursie "Najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy" oraz pamiątkowych dyplomów za udział w ogólnopolskiej akcji "Choinki Jedynki". Nagrody wręczyły organizatorki obu wydarzeń - p. Elżbieta Kalka i p. Łucja Tyll.
Od kilku lat jest w naszej szkole taki wyjątkowy zwyczaj obdarowywania jednego ucznia specjalnym upominkiem, a inicjatorką tej pięknej inicjatywy jest p. Aleksandra Banach. W tym roku prezentem obdarowany został Bartosz, co bez wątpienia wywołało uśmiech na jego twarzy.
Wyjątkową niespodziankę przygotowali dla nas również uczniowie klasy I-III, którzy wraz z wychowawczynią, p. Wiesławą Rucińską zaśpiewali bożonarodzeniową piosenkę "Świeć gwiazdeczko, mała świeć". Ich dziecięca radość i uśmiech udzieliły się wszystkim zgromadzonym, którzy z zaangażowaniem wspierali małych artystów oklaskami. Był to naprawdę wyjątkowy , przepełniony entuzjazmem występ.
Okazało się, iż nie była to ostatnia niespodzianka tego dnia. Odwiedził nas również pewien specjalny gość, na którego dzieci czekały zapewne z utęsknieniem. Okazało się, iż Gwiazdor, bo o nim oczywiście mowa, doskonale wiedział, kogo obdarować upominkiem, a z kim przeprowadzić nieco dłuższą rozmowę na temat zachowania. Każde dziecko obdarowane zostało drobnym prezentem, a ci nieco bardziej niesforni uczniowie obiecali poprawę.
Gwiazdora pożegnaliśmy oklaskami i nadszedł czas na rozmowy przy stole oraz delektowanie się pysznymi wypiekami przygotowanymi przez klasy zawodowe pod bacznym okiem p. Agnieszki Pawlak i p. Jerzego Napierały.
Wyrazy uznania należą sie wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi, którzy z zaangażowaniem współuczestniczyli w przygotowaniu całej uroczystości.
Specjalne podziękowania kierujemy do wolontariuszy z Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni - dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie. Jesteście z nami zawsze, gdy o to poprosimy, a Wasza obecność jest dla nas dużym wsparciem.
Tegorocznemu spotkaniu przyświecały słowa: "Wigilia jest zawsze wtedy, kiedy my tego chcemy". Zadbajmy zatem, aby magia i wyjątkowość tego dnia towarzyszyły nam nie tylko raz w roku, by umiejętność zatrzymania się w pędzie codzienności i potrzeba bycia z drugim człowiekiem, nie były jedynie wigilijnym wyjątkiem.

Katarzyna Wawrzyniak
Agnieszka Pawlak
Magdalena Czuk - Napierała