W ramach projektu „Wilczym tropem” uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kcyni wykonują fladry.

Fladry – jedno z podstawowych zabezpieczeń zwierząt hodowlanych przed wilkami. Pierwotnie wykorzystywane do polowań na wilki, ponieważ zwierzęta te wyraźnie boją się je przekraczać.
Fladry to czerwonego koloru tasiemki o wymiarze 60x10 cm, które montuje się na sznurze w odstępach 30-40cm i rozwiesza na ogrodzeniach gdzie pasą się zwierzęta gospodarstwa domowego. Fladry powinny być tak zamontowane, aby zwierzęta hodowlane nie mogły ich dosięgnąć, ponieważ zdarza się tak, że potrafią je pogryź i uszkodzić. Sznur z czerwonymi taśmami powinien być tak naprężony aby wysiały one 15 cm nad ziemią.
Nie można dopuszczać do tego by tworzyły się przerwy, wynikające np. z obwiśnięcia fladr, czy też zerwania jednej z chorągiewek. Dodatkowo działania fladr może być wzmacniane przy pomocy intensywnego zapachu, np. dezodorantu, lub innymi nieprzyjemnie pachnącymi substancjami.
W ramach projektu „Wilczym tropem” uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kcyni wykonują takie fladry, aby pomóc miejscowym rolnikom w zabezpieczeniu zwierząt, które często pasą się w bliskiej odległości od lasu. Uczniowie bardzo chętnie i z wielkim zapałem zaangażowali się w produkcje tych zabezpieczeń, ponieważ są świadomi, że ich praca przysłuży się ochronie wilków w Polsce i naszym regionie.