IX Międzywojewódzki Konkurs Wiedzy o Świętym Janie Pawle II

"Wstań. Ustanowiłem cię świadkiem
tego co zobaczyłeś". 

IX Międzywojewódzki Konkurs Wiedzy o Świętym  Janie  Pawle II

Na przełomie kwietnia i maja 2021roku Zespół Szkół Specjalnych  im. Janusz Korczaka w Kcyni zorganizował kolejny już - IX  MIĘDZYWOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY O  ŚWIĘTYM  JANIE  PAWLE II. 

Hasłem konkursu była myśl przewodnia tegorocznych Światowych Dni Młodzieży:  „Wstań. Ustanowiłem cię świadkiem tego co zobaczyłeś”.

W kontekście  tego hasła i ze względu na naukę zdalną organizatorki konkursu Alina Polowiec i Kamila Marosz zaproponowały niecodzienną formę udziału w konkursie. Propozycją było  napisanie listu lub wykonanie pracy plastycznej  na temat: ,,Kochany święty Janie Pawle II opowiem Ci, jak wygląda dzisiejszy świat w dobie pandemii – jest rok 2021”. Uczestnicy mieli poczuć się tak, jakby usiedli przy Papieżu i opowiadali  Mu o swoich sprawach, o swojej rodzinie, troskach, radościach o wszystkim co dla nich ważne w tej trudnej rzeczywistości - w dobie pandemii.  Chciałyśmy zainspirować uczestników konkursu, by jako naoczni świadkowie pandemii COVID, odzwierciedlili grozę tego niecodziennego czasu na przełomie lat 2020/2021.

Konkurs jak co roku miał zakres międzywojewódzki i przeznaczony był dla uczniów  klas podstawowych i ponadpodstawowych Szkół Specjalnych, Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii i Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych z województwa wielkopolskiego, pomorskiego i kujawsko – pomorskiego.

Celem konkursu było podtrzymywanie pamięci o największym Polaku wszechczasów Świętym Janie Pawle II, propagowanie wartości chrześcijańskich wśród uczniów, płynących z życia i z dzieł papieża Jana Pawła II, rozwijanie indywidualnych zainteresowań i wyobraźni dzieci przez działania literackie i  plastyczne, promocja talentów.

Ze względu na pandemię konkurs po raz drugi miał charakter zdalny, ale ku zaskoczeniu organizatorek cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło czterdzieści prac. Zarówno w pracach plastycznych jak i w literackich uczestnicy konkursu starali się opowiedzieć Ojcu Świętemu, jak widzą dzisiejsze życie w dobie pandemii COVID.

W kategorii prace literackie

I miejsce  ex aequo zajęli:

 • Anna   Antkowiak z SOSW w Strzelnie   
 • Paweł Kurzawa z MOS w Gołańczy
 • Mikołaj Nuszkiewicz z ZSS w Kcyni

 II miejsce zajął

 • Tomasz Kiełpiński z ZSS w Chojnicach

 III miejsce zajął

 • Olivier Młynek z MOS w Gołańczy

W kategorii prace plastyczne

I miejsce  ex aequo zajęli:

 • Nikodem Bereziński z ZSS w Szubinie
 • Karolina Kotyńska z ZZS w Szubinie
 •  Michał Szymczyk z ZSS w Kcyni

II miejsce  ex aequo zajęli:

 • Kacper Wielgos z ZSS w Szubinie
 • Kacper Parus z ZSS w Szubinie
 • Krystian Hausz z ZSS w Kcyni

III miejsce  ex aequo zajęli:

 • Marcin Pawlak z ZSS w Szubinie
 • Kacper Dahlke z ZSS w Kcyni
 • Mateusz Gackowski z ZSS w Chojnicach

Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy - wyróżnienia i drobne upominki. Opiekunowie – podziękowania i gadżety promujące region kujawsko – pomorski. Gratulujemy laureatom konkursu. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a opiekunom za przygotowanie swoich uczniów.

Cieszymy się, że pomimo nauki zdalnej, mogłyśmy zorganizować ten konkurs w formie online.

Zapraszamy za rok na jubileuszową  X edycję konkursu. Mamy nadzieję, że odbędzie się ona w formie stacjonarnej i wszyscy uczestnicy będą mogli rywalizować ze sobą w murach naszej szkoły.

Kamila Marosz