Ogólnopolska akcja „Szkoła pamięta”
Ogólnopolska akcja „Szkoła pamięta” zachęca placówki do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Kcyni również włączył się do ministerialnego programu, w ramach którego zostały zaplanowane, zorganizowane i przeprowadzone działania.

  • Spotkanie historyczne pod „Dębem Pamięci”

We wrześniu w ramach dodatkowych lekcji historii (historia kreatywna) w klasie VII Szkoły Podstawowej uczniowie odwiedzili miejsce nieopodal szkoły, gdzie dla uhonorowania śmierci podpułkownika Tadeusza Dzierzgowskiego posadzono dąb nazwany „Dębem Pamięci”. „Dąb Pamięci” posadzono dnia 13.04. 2010r. w ramach programu „Katyń- ocalić od zapomnienia”.

Uczniowie poznali historię życia i bestialskiej śmierci bohatera- zasłużonego żołnierza Wojska Polskiego. Tadeusz Dzierzgowski urodził się 10 września w Warszawie. Został zamordowany strzałem w tył głowy w Charkowie w 1940 roku przez NKWD.

Spotkanie historyczne pod „Dębem Pamięci” zrealizowało punkt programu #Szkoła Pamięta związany z odwiedzeniem lokalnych miejsc pamięci i poznaniem związanej z nimi historii. Realizująca Barbara Rogalska.

  • Kcynia na starych fotografiach

W październiku odbyło się spotkanie z osobą popularyzującą historię danego regionu- Kcyni i okolic- p. Justyną Makarewicz. Dźwiękowe Archiwum Kcyni powstało w czerwcu 2012 r. Osobą odpowiedzialną za projekt i pomysłodawczynią Dźwiękowego Archiwum była Justyna Makarewicz, pracownik Urzędu Miejskiego w Kcyni. Archiwum pozyskuje, gromadzi, przechowuje, opracowuje i upowszechnia wspomnienia związane z Kcynią, ważnymi wydarzeniami, znanymi postaciami z życia społecznego. Zostały nagrane i opublikowane wspomnienia mieszkańców oraz wydania książka pt. Z archiwum pamięci – obraz Kcyni we wspomnieniach mieszkańców.

Pani Justyna opowiedziała zebranym uczniom o dziejach Kcyni i okolic oraz życiu mieszkańców miasta. Zaprezentowała szereg ciekawych fotografii dawnej Kcyni, dzięki czemu młodzież mogła lepiej poznać warunki życia swoich rodzin, krewnych i dziadków z przeszłości. Spotkanie zorganizowała Barbara Rogalska.

  • Zapalić świeczkę… Ocalić od zapomnienia…

Dnia 27 października 2021r. Samorząd Uczniowski zorganizował wyjście pod pomnik patronacki pomordowanych we wrześniu 1939r. mieszkańców Kcyni.

Na miejscu pamięci odbyło się sprzątanie wokół mogiły, zapalenie znicza i złożenie hołdu oraz kwiatów pomordowanym w czasie II wojny światowej mieszkańcom Kcyni. Opiekunowie SU przybliżyli zebranym uczniom fakty historyczne związane z wydarzeniem. Uczestnicy zadania to: Mariusz Winiaszewski, Paweł Jurek, Krystian Hausz, Mikołaj Nuszkiewicz, Przemysław Zabel, Nicola Dulęba i Michał Szymczyk.

W ramach akcji „Zapalić świeczkę… Ocalić od zapomnienia…” zrealizowano punkt programu #Szkoła Pamięta związany z uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w okolicy. Odpowiedzialne Elżbieta Kalka i Joanna Nadolna- opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.

Tekst Joanna Nadolna