Wychodząc naprzeciw ideom akcji uczniowie „Korczaka” zostali zaproszeni do udziału w warsztatach polonistyczno- historycznych pod hasłem „Modlitwy za dusze zmarłych…O Zaduszkach”.
Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, potocznie dzień modlitw "za dusze" to czas, kiedy kościół wspomina zmarłych, którzy w czyśćcu pokutują za grzechy. Jednocześnie w oktawie Wszystkich Świętych odprawiane są w ich intencji nabożeństwa, tak zwane wypominki.
Celem warsztatów było przybliżenie uczniom tradycji Zaduszek w postaci wielu ciekawostek związanych ze świętem o jakże ciekawej historii i obrzędowości wywodzącej z Dziadów. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego dawniej porządkowano nie tylko groby, ale i domy, zostawiano otwarte okna i furtki, jedzenie na stołach i czyste ręczniki obok miednic.
Kolejnym zadaniem warsztatów była realizacja postulatu akcji #Szkoła pamięta- przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji Świąt Zadusznych. Uczniowie wykonali plakaty wykorzystując symbole i hasła związane z Zaduszkami, których znaczenie i symbolikę poznali wcześniej.
Uczniowie biorący udział w warsztatach to: Nicole Dulęba, Karolina Pietrzycka, Kacper Warmiński, Michał Szymczyk, Jędrzej Andrzejewski, Oliwier Dominiak, Bartek Dulęba (I grupa starsze dzieci) oraz Klaudia Kaczor, Mariusz Winiaszewski, Weronika Vollmuller, Amelia Górna, Paweł Jurek, Kinga Jasińska i Zuzanna Łaganowska (II grupa dzieci młodsze).
Efektem warsztatów było stworzenie mini galerii plakatów na korytarzu szkolnym. Pomysł i realizacja warsztatów: Joanna Nadolna (polonista) i Barbara Rogalska (historyk).
Tekst Joanna Nadolna