Na wstępie prowadzące akademię nauczycieli Aleksandra Banach i Barbara Rogalska wspomniały, iż w 1900 roku Polski nie było na mapie i nie było wiadomo, czy kiedykolwiek stanie się jeszcze niezależnym państwem. Władysław Bełza zadał wtedy dzieciom dziesięć pytań. Odpowiadając na nie stworzył „Katechizm polskiego dziecka”. Kiedy dorosło pierwsze pokolenie, które nauczyło się tych pytań i odpowiedzi na pamięć, Polska wróciła na mapę Europy. I dziś świętuje odzyskanie niepodległości.
Kolejne pokolenia przez dekady poznawały te same pytania i odpowiedzi. „Katechizm..” się nie zmienił, choć świat wokół stał się inny. I Polska w tym świecie także. Michał Rusinek po stu latach zdobył się na to, co trzeba było zrobić co najmniej kilka lat temu. Zauważył, że świat się zmienił i jego opisu potrzeba nam czegoś nowego. Nie tyle nowych słów, ile spojrzenia z innej perspektywy.
Wierszyki, zwłaszcza proste i chwytające za serce, których się uczymy w dzieciństwie, zostają z nami przez całe życie. I czy tego chcemy czy nie, świat w nim nakreślony towarzyszy nam i naszym dzieciom. Dobrze więc, że ktoś próbuje nie tylko znaleźć nowe odpowiedzi na stare pytania, ale także zadać nowe pytania i poszukać na nie jeszcze nowszych odpowiedzi.
Uczniowie w ciekawy sposób zaprezentowali wiersz Michała Rusinka „Jaki znak Twój?
Następnie zwrócili uwagę, na fakt, iż patriotyzm nie ma koloru. Prezentowali postawy patriotyczne.
Dyrektor szkoły p. Barbara Grodzicka serdecznie podziękowała za przygotowanie akademii i zwróciła uwagę na tak ważną w dzisiejszych czasach postawę patriotyczną.
W uroczystej akademii udział wzięli: Anna Winiaszewska, Krystian Hausz, Kacper Dalhke, Bartosz Leszczyński, Oliwier Dominiak, Mikołaj Nuszkiewicz, Jędrzej Andrzejewski, Michał Szymczyk. W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować uczniowi Kacprowi Warmińskiemu, który aktywnie uczestniczył w próbach do akademii. Niestety nie wziął w niej udziału, gdyż zachorował.