Alpaki to urocze zwierzęta, które pochodzą z Ameryki Południowej. Ich spokojne usposobienie, przyjemny wygląd i miękka puszysta sierść sprawiają, że zwierzęta te świetnie sprawdzają się w terapii z dziećmi, a nawet dorosłymi. Alpakoterapia, czyli terapia z alpakami polega na współpracy terapeuty i dziecka z alpakami, co w pozytywny sposób motywuje dziecko do działania, wpływając na rozwój jego emocji, sfery poznawczej oraz poprawę samopoczucia. Alpakoterapię stosuje się jako metodę wspomagającą procesy terapeutyczne. Kontakt z alpakami w szczególności pozytywnie wpływa na dzieci. Dba o ich rozwój ruchowy, wspomaga budowanie samooceny dziecka oraz pewności siebie. Dodatkowo, dziecko opiekując się alpaką, uczy się empatii oraz odpowiedzialności za drugą istotę.
Uczniowie „Korczaka” mogli w bezpośrednim kontakcie spędzić czas z uroczymi zwierzętami Heniem i Zyziem. Przełamać swoje obawy i strach. Nakarmić zwierzęta marchewką i paszą oraz pogłaskać, a nawet się przytulić do miękkiej sierści alpaki. Ponury listopadowy poranek nagle stał się wesoły i radosny. Dzieci szybko otworzyły się w kontakcie z alpakami, o czym świadczył uśmiech i błyszczące oczy na twarzach wszystkich uczestników spotkania. Pani Kasia ciekawie opowiedziała o zwyczajach i upodobaniach zwierząt oraz ich pochodzeniu. Pokazała cenną wełnę, z której produkuje się koce i płaszcze. Od dzisiaj wszyscy wiemy, że alpaki bardzo lubią być głaskane po szyi, są łagodnymi i potulnymi zwierzakami pod warunkiem, że nie zachodzi ich się od tyłu i nie hałasuje. Jednym słowem alpaki są OK!
W spotkaniu uczestniczyli: Paweł Jurek, Amelia Górna, Weronika Vollmuler, Zuzanna Langowska, Kinga Jasińska, Michał Szymczyk, Kacper Warmiński, Bartek Dulęba, Karolina Pietrzycka, Krystian Hausz, Przemek Zabel, Kacper Dahlke, Agata Wika, Ania Jurek, Jędrzej Andrzejewski, Bartosz Leszczyński, Arkadiusz Jurek i Daria Chmielewska.
Spotkanie z alpakami, w ramach działań Samorządu Uczniowskiego, zorganizowały jego opiekunki, Joanna Nadolna i Elżbieta Kalka.
Tekst Joanna Nadolna