X Międzywojewódzki Konkurs Wiedzy o świętym Janie Pawle II
„Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.(Łk 1,39)

X  Międzywojewódzki Konkurs Wiedzy

o świętym Janie Pawle II (kwiecień 2022 rok)

Nasza codzienność składa się najczęściej z wydarzeń prostych, czasem banalnych. Są też wydarzenia wielkie, do których długo się przygotowujemy, intensywnie je przeżywamy i ze wzruszeniem wspominamy. Do takich właśnie wydarzeń w naszej szkole należy cyklicznie organizowany konkurs o największym Polaku wszechczasów - św. Janie Pawle II. W tym roku przypada jubileuszowa dziesiąta edycja konkursu, do której oprócz Szkół Specjalnych, Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii, Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych zaprosiliśmy Warsztaty Terapii Zajęciowej. Do konkursu przystąpili uczestnicy  z województwa wielkopolskiego, pomorskiego i kujawsko – pomorskiego.

Pierwszy konkurs odbył się 4 kwietnia 2009 roku, w czwartą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II.  Minęły wówczas cztery lata od odejścia naszego ukochanego Ojca Świętego do Domu Ojca. Tak po ludzku nie mogliśmy się z tym  pogodzić. Szukaliśmy  czegoś, by Jan Paweł II pozostał w naszych sercach  na zawsze żywy i obecny, a przede wszystkim ażeby Jego kult  był przekazywany na kolejne lata i pokolenia. Rekordową ilością uczestników był rok 2012 (8 kwietnia) – w IV edycji wzięło udział 77 uczniów z 39 szkół, 322 autorów prac w konkursie plastycznym, pięć grup WTZ – 113 podopiecznych, w sumie ponad 500 uczestników.

Z przykrością wspomnę, że z przyczyn niezależnych od organizatora nastąpiła czteroletnia przerwa w jego organizacji. Niestety ze względu na pandemię Covid -19 ostatnie dwie edycje, które zorganizowałam wspólnie z Panią Aliną Polowiec odbyły się zdalnie.

Myślą przewodnią tegorocznego konkursu jest hasło Światowych Dni Młodzieży w 2022 roku jest: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.

(Łk 1,39)W kontekście tego hasła zaprosiliśmy uczestników konkursu do wzbudzenia  refleksji na temat: „Jaką rolę odegrała Maryja w życiu i posłudze św. Jana Pawła II… oraz w moim życiu”.

Zaproponowaliśmy  uczestnikom konkursu do wyboru dwie formy:

 1. Praca literacka
  Napisanie pracy: (opowiadanie, esej, reportaż, wiersz, kartka z pamiętnika) na temat: „Jaką rolę odegrała Maryja w życiu i posłudze św. Jana Pawła II… oraz w moim życiu”.
 1. Praca plastyczna
  Wykonanie  pracy plastycznej  na wybranym materiale (np. na papierze, szkle, drewnie, pleksi) techniką dowolną (wyklejanka, wydzieranka, wypalanka, płaskorzeźba, malowanie na szkle lub inna…) na temat ,,Maryja i Jan Paweł II”.

Celem konkursu jest podtrzymywanie pamięci o największym Polaku wszechczasów Świętym Janie Pawle II, propagowanie wartości chrześcijańskich wśród uczniów, płynących z życia i z dzieł papieża św. Jana Pawła II, rozwijanie indywidualnych zainteresowań i wyobraźni dzieci przez działania literackie oraz  plastyczne, promocja talentów ale przede wszystkim abyśmy nieustannie przyjmowali Jego naukę, żyli Jego słowami i kształtowali wśród młodzieży cywilizację miłości.

Ze względu na pandemię konkurs po raz trzeci miał charakter zdalny, ale ku zaskoczeniu organizatora cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło ponad sto prac.  Przedstawiciele komisji konkursowej podkreślają, że wszyscy uczestnicy  oddali tematykę konkursu oraz włożyli dużo wysiłku i wykazali się wyjątkową kreatywnością  w wykonaniu i pisaniu swoich prac.

W kategorii prace plastyczne

I miejsce
Dorota Brylewska WTZ  Gołańcz
Justyna Stachowiak WTZ  Szubin
Aleksandra Ziółkowska SOW Włocławek
Martyna Hausz WTZ  Gołańcz

II miejsce
Grażyna Wleczyk WTZ  Gołańcz
Michał Nowak SOSW im. Polskich Olimpijczyków Warlubie
Justyna Stachowiak WTZ  Szubin
Kacper Dahlke ZSS  Kcynia

III miejsce
Marta Kobierowska ZSP Chojnice
Jakub Szlanderbach ZSS nr 30 Bydgoszcz
Patryk Szkodowski ZSS  Koronowo
Przemysław Zabel ZSS im. J. Korczaka  Kcynia

Wyróżnienia
Łukasz Kałas  ZSS  Karnowo
Kacper Wielgos ZSS Szubin
Julia Chęcińska SOSW  Strzelno
Bartosz Klin ZSS i. J. Brzechwy  Szamotuły
Damian Klause ZSS nr 30 Bydgoszcz

W kategorii prace literackie

I miejsce
Anna Antkowiak SOSW  Strzelno

II miejsce
Mikołaj Nuszkiewicz  ZSS im J. Korczaka  Kcynia

III miejsce
Mateusz Kuciński SOW  Włocławek
Krystian Hausz  ZSS im J. Korczaka  Kcynia

Wyróżnienie:
Anna Winiaszewska   ZSS im J. Korczaka  Kcynia

Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, wszyscy uczestnicy wyróżnienia i drobne upominki a opiekunowie podziękowania i albumy książkowe o św. Janie Pawle II. Gratulujemy laureatom konkursu. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a opiekunom za przygotowanie swoich podopiecznych.

Wielkie podziękowania składam sponsorom, którzy wsparli nasz konkurs.

Cieszymy się, że pomimo pandemii  mogliśmy zorganizować ten konkurs w formie online.

Zapraszamy za rok na XI edycję konkursu. Mamy nadzieję, że odbędzie się ona w formie stacjonarnej i wszyscy uczestnicy będą mogli rywalizować ze sobą w murach naszej szkoły.

Z Panem Bogiem

Kamila Marosz - organizator konkursu o św. Janie Pawle II

SPONSORZY X Międzywojewódzkiego  Konkursu Wiedzy o świętym Janie Pawle II (kwiecień 2022 rok)

 • Szanowny Pan Piotr Niedbalski – Prezes Banku Spółdzielczego, ul. Nakielsaka 21,  89-240 Kcynia
 • Szanowny Pan Marek Szaruga – Burmistrz Miasta i Gminy Kcynia, ul. Rynek 21,  89-240 Kcynia
 • Szanowny Pan Mikołaj Bogdanowicz – Wojewoda Kujawsko – Pomorski, ul. Jagielońska 3,  85-950 Bydgoszcz
 • Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego Przy Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu
  (Departament Edukacji i Nauki) Al. Niepodległości 34,  61-714 Poznań
 • Ks. Wojciech Przybyła - Dyrektor,Caritas Diecezji Bydgoskiej, ul. Grodzka 22,  85-109 Bydgoszcz
 • Szanowny Pan Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego, ul. Plac Teatralny 2,  87-100 Toruń
 • Szanowny Pan Tomasz Miłowski – Wicestarosta Nakielski,ul. Dąbrowskiego 54,  89-100 Nakło nad Notecią