W ostatni poniedziałek stycznia nasza szkolna innowacja skupiła się na przygotowaniu najpopularniejszego dania z makaronu. Spaghetti to nazwa długich cienkich nitek makaronu, ale także danie, które jest podawane z różnymi sosami. Długie cienkie nitki makaronowe są najbardziej rozpoznawalnym typem makaronu na całym świecie. Spaghetti jest daniem prostym do przyrządzenia i lubianym prawie przez każdego. Nic więc dziwnego, że posiada swoje święto. Dzień spaghetti obchodzony jest corocznie 4 stycznia.

Chociaż spaghetti jest kojarzone najczęściej z kuchnią włoską, to wiele wskazuje na to, że przybyło on do Włoch dzięki arabskim podróżnikom. Długi cienki makaron był łatwy i poręczny do przechowywania podczas podróży. W ten sposób spaghetti pojawiło się w Italii około IX wieku.

Rodzaje spaghetti:

  • Spaghetti bolognese pochodzi z włoskiej Bolonii. Danie było znane już od czasów wczesnego średniowiecza, lecz w swojej klasycznej wersji nie zawierało pomidorów (ze względu na to, że dotarły one do Europy dopierow XVI wieku). Obecnie sos sporządza się z wielu rodzajów mięs (wołowiny, wieprzowiny, kiełbas i boczku) oraz marchwi, cebuli, selera, pietruszki, oliwy, pomidorów i czerwonego wina.
  • Spaghetti Napoletana znane jako spaghetti Napoli jest uważane za prawdziwą klasykę kuchni włoskiej. Jest to jeden z najłatwiejszych do przygotowania sosów, a do tego mogą się nim cieszyć także wegetarianie, gdyż nie zawiera mięsa. Sos w swoim składzie zawiera pomidory, cebulę, czosnek, oliwę, czasami papryczkę chili. Udekorowany jest startym parmezanem i listkami bazylii.
  • Spaghetti carbonara powstało w okolicy Rzymu, a za jego twórców uznaje się włoskich żołnierzy z czasów II wojny światowej. Przygotowali oni potrawę, mając ograniczony dostęp do produktów. Nazwa "carbonaro" z języka włoskiego oznacza "piec węglowy" i może mieć związek ze sposobem przygotowania dania. Sos jest przygotowany na bazie wędzonego boczku, parmezanu, sera pecorino, żółtek i oliwy. Podsmażony boczek jest mieszany z roztrzepanymi żółtkami jaj, serem i przyprawami.
  • Spaghetti puttanesca biło rekordy popularności w latach 60. XX wieku. W Neapolu i okolicach do tego dania nie dodaje się filecików anchois, zaś w rejonie Rzymu są one podstawowym składnikiem sosu. Do sosu dodaje się także pomidory, oliwki, cebulę, czosnek i kapary i łączy się z regionalnymi dodatkami. Całość jest podkreślana przez pietruszkę, oregano albo świeżą bazylię. Spaghetti nie posypuje się serem, gdyż łączenie ryb i owoców morza z twardym serem jest we Włoszech źle odbierane.
  • Spaghetti vongole to specjał kuchni Neapolitańskiej. Kluczowymi składnikami tego dania są świeże i starannie oczyszczone małże vongole,które naturalnie występują w Morzu Śródziemnym. Małże gotuje się przez kilka minut, następnie smaży na oliwie z oliwek z dodatkiem czosnku i pietruszki. Na samym końcu dodaje się płyn powstały z gotowanych małży i przyprawia do smaku solą i pieprzem. W niektórych regionach Włoch można spróbować spaghetti vongole z sosem pomidorowym.