„Bezpieczne ferie”
W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi najmłodszych uczniów naszej szkoły odwiedził dzielnicowy szkoły, asp. Tomasz Mazurek. Tematem spotkania było przestawienie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego. Pan Tomasz apelował o rozwagę w trakcie zabaw na śniegu i lodzie. Przestrzegał uczniów przed zabawami w miejscach niedozwolonych, gdzie może dojść do wypadku.
Omówił zasady zachowania się w domu podczas nieobecności rodziców, jak również przestrzegł dzieci przed kontaktami z osobami nieznajomymi. Ferie to czas odpoczynku i zabawy. Właśnie teraz podczas ferii należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które trzeba przestrzegać podczas zabaw na świeżym powietrzu.
Na zakończenie życzył dzieciom przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku. Tylko zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

PAMIĘTAJ:

!!! Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;

 

 

!!! Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;

!!! Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;

!!! Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;

!!! Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;

!!! Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;

!!! Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;

!!! Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;

!!! Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;

!!! Zostając w domu pamiętaj o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych do domu.