Dzień Patrona oraz XIV Międzyszkolne Spotkanie Integracyjne Korczakiada 2018
Dnia 23 maja 2018r. w Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Kcyni odbyło się XIV Międzyszkolne Spotkanie Integracyjne „Korczakiada 2018” pod hasłem „Dziecięcy świat Józków, Jaśków i Franków”, połączone z uroczystymi obchodami Dnia Patrona. Każdego roku spotkaniom przyświeca idea popularyzacji postaci wielkiego, mądrego człowieka, Janusza Korczaka, który pochylał się nad każdym dzieckiem dostrzegając jego wyjątkowość. Lekarz, pedagog, wychowawca, publicysta, pisarz, prekursor pełnego szacunku stosunku do dziecka. Nauczanie stało się całym jego powołaniem. Choć sam nie miał dzieci mówił o sobie: „Za syna wybrałem ideę służenia dziecku i jego sprawie.” Wiedział, że nie wystarczy słuchać – trzeba przede wszystkim usłyszeć potrzeby dziecka.

Korczakiada jest również wspaniałą okazją do integracji dzieci i młodzieży szkół specjalnych i masowych, wyrównywania szans, wzajemnej nauki i zabawy. Organizatorki spotkania, polonistki ZSS w Kcyni , p. Ewa Żelechowska i p. Joanna Nadolna oraz zaproszeni nauczyciele zgodnie podkreślają, iż Janusz Korczak przez całe życie dążył do tego, by dzieci wymieniały się swoimi przekonaniami i dziecięcymi poglądami, aby podlegały procesowi wzajemnej integracji i akceptacji oraz przygotowywały się do dorosłego życia.

Zaproszonych gości, rodziców oraz całą społeczność korczakowską serdecznie przywitała dyrektor szkoły, p. Barbara Grodzicka, która przypomniała w kilku słowach zgromadzonym najważniejsze wartości głoszone przez Patrona szkoły jakimi są: uczciwość, godność, odpowiedzialność za słowa. Odnosząc się do sentencji Korczaka...." Kiedy śmieje się dziecko , śmieje się cały świat" życzyła wszystkim dobrego współzawodnictwa i wesołej zabawy. Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod pomnikiem Janusza Korczaka. Uczniowie szkolnego koła teatralnego „Perła”, wraz z opiekunami, p. Agnieszką Pawlak, p. Magdaleną Czuk- Napierałą oraz Katarzyną Wawrzyniak zaprezentowali zebranym przedstawienie „Wakacyjny czas...” .

W dalszej części spotkania reprezentanci zaproszonych Szkół Podstawowych z Kcyni, Laskownicy, Nakła, Palmierowa, oraz Zespołów Szkół Specjalnych z Karnowa, Szubina, Żnina i Kcyni przystąpili do zmagań konkursowych Korczakiady. Uczestnicy rozwiązali test wiedzy dotyczący życia i twórczości Janusza Korczaka, a następnie zmierzyli się z szeregiem zadań polonistycznych, w oparciu o fragmenty tekstu „Józki, Jaśki i Franki”. Zawodnicy byli doskonale przygotowani do rozgrywek, których poziom okazał się bardzo wyrównany. Ostatecznie jury w składzie p. Ewa Hałas i p. Maria Kordyś, wyłoniło zwycięzców. W kategorii szkół masowych: I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Kcyni (opiekun p. Anna Góralczyk), II miejsce Szkoła Podstawowa w Laskownicy (opiekun p. Marzena Wessołowska) III miejsce ex aequo - Szkoła Podstawowa w Nakle (opiekun p. Aleksandra Burchardt) oraz Szkoła Podstawowa w Palmierowie (opiekun p. Aleksandra Kulczyńska- Milik). W kategorii szkół specjalnych: I miejsce zajął Zespół Szkół Specjalnych w Kcyni (opiekunowie p. Joanna Nadolna i Ewa Żelechowska), II miejsce Zespół Szkół Specjalnych w Karnowie (opiekun p. Monika Domitrz), III miejsce Zespół Szkół Specjalnych w Żnina (p. Magdalena Imbiorowska), IV miejsce Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie (opiekun p. Danuta Loch).

Jury wyłoniło również zwycięzców konkursu plastycznego pod hasłem „Świat dziecięcych zabaw wczoraj i dziś”. I miejsce zajęła Liliana Dzik z Zespołu Szkół Specjalnych w Kcyni, II miejsce zajęła Weronika Panasik ze Szkoły Podstawowej w Palmierowie, III miejsce przypadło Natalii Czyż ze Szkoły Podstawowej w Laskownicy. Wszyscy uczestnicy Korczakiady otrzymali dyplomy i indywidualne nagrody rzeczowe, a opiekunowie podziękowania.

Jednocześnie dla dzieci i młodzieży „Korczaka” w ramach obchodów Dnia Patrona i zgodnie z jego myślą „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż ”przygotowane zostały rozgrywki i zajęcia plastyczne związane tematycznie z postacią Janusza Korczaka. Uczniowie, pod czujną opieką nauczycieli, wykonywali ciekawe i różnorodne zadania poświęcone wybitej postaci Patrona.

Dzień Patrona oraz Korczakiada 2018 przebiegły w przyjemnej i twórczej atmosferze międzyszkolnej integracji. Dla wszystkich uczestników spotkania przygotowane zostały pyszne rogaliki i aromatyczne ciasto marchewkowe. Słodkie wypieki przygotowali „korczakowscy” cukiernicy pod opieką p. Jerzego Napierały z pomocą p. Franciszka Rybaka. Tradycyjne już na zakończenie zmagań na wszystkich czekały gorące kiełbaski z grilla.

Na zakończenie imprezy zaproszeni goście mogli podziwiać wystawę prac plastycznych, wykonanych techniką iris folding, autorstwa uczennicy Zasadniczej Szkoły Zawodowej Agnieszki Jankiewicz, której opiekunem była pani Łucja Tyll. W czerwcu zapraszamy do biblioteki miejskiej w Szubinie na wystawę prac Agnieszki ( o dokładnym terminie wernisażu powiadomimy)

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania panu Tomaszowi Miłowskiemu Staroście Nakielskiemu za patronat oraz sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Nakle nad Notecią, Bankowi Spółdzielczemu w Kcyni, panu Antoniemu Zielińskiemu – właścicielowi Firmy ZELAN sp.z o.o. z Nakła nad Notecią oraz wszystkim zaangażowanym nauczycielom za pomoc w organizacji Święta Szkoły- Dnia Patrona i Korczakiady.