WYSTAWA KAROL WOJTYŁA. NARODZINY. w Zespole szkół Specjalnych w Kcyni
W związku z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, przypadającą w 2020 roku, Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Kcyni, stworzył i zrealizował projekt na zajęcia pozalekcyjne pn. „Bo nie zastąpi Ciebie nikt...100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II.”  Projekt finansował Powiat Nakielski. Z powodu pandemii COVID-19, realizacja projektu została przeniesiona z miesiąca marca 2020r. na wrzesień 2020r. i trwała krócej niż zazwyczaj, bo tylko 3 miesiące:  od 1 września 2020r. do 25 listopada 2020 roku.

Koordynatorki projektu, nauczycielki Kamila Marosz i Alina Polowiec, pozyskały z Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie bezpłatną wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny.” Jeden z egzemplarzy wystawy, w formie 10 planszy w formacie A3 zamontowanych na stelażach, miał towarzyszyć VIII Międzywojewódzkiemu Konkursowi Wiedzy o św. Janie Pawle II i trafić do około 300 odbiorców (uczestników konkursu i ich opiekunów, zaproszonych gości, uczniów szkoły). Pandemia COVID-19 i obostrzenia sanitarne wymusiły kolejne zmiany w planach organizatorów projektu. Wystawa została włączona w inne projektowe działanie, które odbyło się w pod koniec października, jeszcze przed powrotem do nauki zdalnej - szkolną wystawę książek „Święty Jan Paweł II autorem i bohaterem.” Obejrzało ją około 60 osób ze szkolnej społeczności: uczniowie , nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji.

Organizatorki postanowiły zaprezentować warszawską wystawę o życiu św. Jana Pawła II poza murami szkoły. Jedynym sposobem dotarcia do większej liczby odbiorców, w tamtym czasie pełnym obostrzeń, było wyeksponowanie jej w kościołach. Na przełomie października i listopada 2020 roku wystawa na stelażach eksponowana była w weekendy w : kościele poklasztornym pw. Wniebowzięcia NMP w Kcyni i kościele pw. św. Michała Archanioła w Kcyni (woj. kujawsko-pomorskie) oraz kościele pw. Św. Wawrzyńca w Gołańczy (woj. wielkopolskie). W ten sposób wystawę w kościołach obejrzało około 500 osób.

Drugi egzemplarz wystawy, zgodnie z licencją udzieloną ZSS w Kcyni, został zawieszony w antyramach na ścianie szkolnego korytarza. Do 18 czerwca 2021 roku tak wyeksponowaną wystawę o życiu Karola Wojtyły mogli obejrzeć rodzice i opiekunowie uczniów.

Wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny.” obejrzało dużo więcej odbiorców niż pierwotnie planowano, bo nie 300 a około 600 osób. Promowana była przez ZSS w Kcyni poprzez artykuły ze zdjęciami publikowane na stronach internetowych: zsskcynia.pl, powiat-nakielski, kcynia.pl, kcynia24.pl, kcynia.info, kurier-nakielski.

Materiał: Alina Polowiec i Kamila Marosz.