Co w lesie szumi i szeleści

Dzisiaj nasze „korczakowskie progi” odwiedził leśniczy p. Jakub Sokołowski- specjalista ds. edukacji leśnej z Nadleśnictwa Szubin. Spotkanie zorganizowano z okazji Dnia Drzewa, które obchodziliśmy 10 października. Drzewa zajmują około 30% powierzchni Ziemi. Są miejscem do życia dla wielu zwierząt, ptaków, gryzoni, owadów, ale innych organizmów: porostów i grzybów. Drzewa pełnią wiele ważnych funkcji: pochłaniają dwutlenek węgla i produkują w zamian tlen, zapobiegają osuwaniu się ziemi, erozji i chronią przed powodziami.

Zajęcia i rozmowa przypomniała uczniom o ogromnym znaczeniu lasów - gospodarczym, społecznym i przyrodniczym. Pan Jakub pokazał jak poszczególne elementy przyrody oddziałują wzajemnie na siebie. Poznaliśmy jakie lasy nas otaczają i jakich drzew jest w nich najwięcej. Poznaliśmy gatunek drzewa, który widział jak postało państwo polskie. Dlaczego dawniej nie można było wycinać cisów. Jakie czynniki wpływają na zmniejszenie się liczby drzew.

Uczniowie bardzo angażowali się w zajęcia, chętnie odpowiadali na stawiane im pytania oraz sami zadawali wiele pytań dotyczących przyrody i pracy w lesie, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą. Tematyka przyrodniczo-leśna jest bliska korczakowskiej społeczności

Co my możemy zrobić dla drzew i lasów?

  • Nie niszcz drzew.
  • Nie śmieć
  • Oszczędzaj papier.
  • Bierz udział w akcjach ekologicznych.

Zespół do spraw profilaktyki i wychowania dziękuje Panu Jakubowi za poświęcony czas i ciekawe spotkanie. Liczymy na dalszą współpracę i kolejne odwiedziny.