Dzień Pizzy

Luty dla naszej szkolnej innowacji to dzień pizzy. Chyba nie ma nikogo kto jej nie lubi. Pizza to potrawa kuchni włoskiej, która jest znana na całym świecie.

Jest to płaski placek ciasta drożdżowego, posmarowany sosem pomidorowym, posypany serem, ziołami i innymi dodatkami. Pizza wypiekana jest w piecu i podawana najczęściej na ciepło. Święto tego okrągłego placka obchodzimy od 2017 roku, odkąd pizza neapolitańska uzyskała status niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Pierwsze pizzerie powstały w XVIII wieku w Neapolu. Ciekawostką jest fakt, że pomidory sprowadzono do Włoch z Ameryki.

Rodzaje pizzy:

  • Calzone -Pizza w kształcie dużego pieroga. Połowę placka smaruje się sosem pomidorowym, a następnie układa mozzarellę, szynkę, zioła i oliwki. Całość przykrywa się drugą połową placka i zawija dokładnie brzegi.
  • Chicago-style pizza - Chrupiąca pizza pieczona w głębokim naczyniu. Posiada charakterystyczne wysokie brzegi, grube cisto i dużo sosu pomidorowego. Dla wielu ten rodzaj pizzy wyglądem przypomina tatrę.
  • Pizza sycylijska - W przeciwieństwie do tradycyjnych włoskich pizz ta jest kwadratowa i przygotowywana jest na grubym, puszystym cieście. Obowiązkowym dodatkiem są czarne oliwki.
  • Pizza neapolitańska - Pizza neapolitańska jest od 2010 roku wyrobem tradycyjnym. Pizzę przyrządza się z pomidorów San Marzano oraz mozzarelli di Bufala Campana z dodatkiem liści bazylii. Całość skrapiana jest oliwą z oliwek.
  • Bianca - Uwielbiana we Włoszech, w Polsce mało popularna pizza. Jej nazwa oznacza białą pizzę. Zamiast sosu pomidorowego, jak zazwyczaj, w przypadku tej pizzy sos ma biały kolor. Jest on przygotowywany najczęściej na bazie mleka. W Rzymie tą samą nazwą określa się zapieczony chleb z dodatkiem oliwy i soli. Według niektórych przepisach powinno dodawać się do niej liście rozmarynu.
  • French bread - Popularna we Francji wersja pizzy przygotowywana na chlebie. Bochenek kroi się wzdłuż, smaruje sosem pomidorowym, a następnie układa ser i inne dodatki. Najczęściej jest to pepperoni lub inna szynka. Bardzo podobna wersja jest dostępna również w Niemczech. Flammkuchen przygotowuje się na bazie ciasta chlebowego z dodatkiem boczku i cebuli, a w niektórych przypadkach także sera. Flammkuchen obowiązkowo podaje się na drewnianej desce.

Najwięcej pizzy zjadają Amerykanie. W USA co sekundę spożywa się około 350 kawałków pizzy. Co roku sprzedaje się tam pizzę o wartości 38 miliardów dolarów.

Pizza zmienia się w zależności od regionu i preferencji konsumentów. Jednak nieważne jak wygląda i z czego jest zrobiona – ważne, aby jej jedzenie zawsze dawało taką samą radość i przyjemność. A jaka jest twoja ulubiona pizza?